środa, kwietnia 18, 2007

Nieco więcej o Węgierskiej Górce

Na początek bunkry. Węgierska Górka posiada pięć takich obiektów. Są to schrony bojowe: "WĘDROWIEC", "WĄWÓZ", "WYRWIDĄB", "WALIGÓRA" i "WŁÓCZĘGA", wybudowane na przełomie lipca i sierpnia 1939 roku, z których jedynie "Wyrwidąb" nie brał udziału w walkach 2-3 września 1939 r.
Poniższe zdjęcia przedstawiają pierwsze trzy schrony.
Pierwszy jest "Wędrowiec", obecnie pomnik pamięci narodowej, w którym mieści się utworzone w 1993 roku muzeum, a przed fortem powstał amfiteatr. Na jednej ze ścian wiszą dwie tablice, a pod nimi znajduje się coś w rodzaju urny z "ziemią z miejsc chwały i męczeństwa narodu polskiego". Na ostatnim zdjęciu można poczytać o historii tego obiektu.





To już fort "Wąwóz", częściowo wysadzony.


I ostatni schron bojowy - "Wyrwidąb", który robi okropne wrażenie. Popisany, a w środku miejscowi zrobili sobie kanciapę :/ Kiedyś obok postawiono stolik z dwoma ławeczkami - obecnie deseczek już nie ma, a to, że sam metalowy stelaż się ostał, jest chyba cudem...



Więcej informacji o tych umocnieniach można znaleźć tutaj.

Dnia 21 września 2006 roku skwerowi w centrum Węgierskiej Górki nadano imię Jana Pawła II. Jednocześnie oficjalnie otwarto na terenie gminy Węgierska Górka szlak papieski, który biegnie od Węgierskiej Górki przez Romankę, hale Lipowską, Rysiankę i Boraczą, Cisiec i z powrotem do Węgierskiej Górki - ostatnie zdjęcie przedstawia całą trasę.
Więcej informacji o tym wydarzeniu tutaj.




Ostatnie trzy zdjęcia to:
- słup z przybliżonymi odległościami do wybranych stolic europejskich stojący przed budynkiem Urzędu Gminy,
- rzeka Soła,
- stadion, na którym właśnie odbywał się mecz "Skałka" Żabnica - Pniówek Pawłowice zakończony wynikiem 2:0 dla "Skałki" - miejscowego klubu.

1 komentarz:

Unknown pisze...

wychodzi na to ze JP2 to najwiekszy budowniczy w pomrocznej.