sobota, września 01, 2007

Rohačkie Plesa (czyli Stawy Rohackie) i Rakoń

Dzień drugi, czyli wejście ze Zverovki na Rohačkie Plesa (1719 m n.p.m.) oraz Rakoń (1879 m n.p.m.), szczyt graniczny z Polską, i z powrotem do Zverovki. Zajęło nam to 10-11 godzin wraz z autostopem w dwie strony ;)
Na początek zdjęcia chaty na Zverovce. Potem ostatni parking i sklepik na drodze prowadzącej do Ťatliakovej Chaty (1360 m n.p.m. - tu o chacie po polsku), a do stawów należy kierować się szlakiem niebieskim (skręt w Adamculi). Po drodze mija się pomnik wystawiony na cześć Alexiusa Demiana, uznawanego przez Słowaków za prekursora turystyki na Orawie. Są tam wyryte słowa: "Co miłość w górach stworzyła, niech dobra wola zachowa".


Po pewnym czasie dochodzi się do wodospadów rohackich, a po około 30 minutach do rozejścia się szlaków niebieskiego i żółtego - są tam ławeczki i stoły. Na lewym zdjęciu spojrzenie na Dolinę Rohacką, Osobitą (1687 m n.p.m.) i chyba Babią Górę daleko w tle. Na prawym owe ławeczki i stoły widziane ze szlaku na stawy.


Parę ujęć w kierunku zachodnim, ale jakie konkretnie to szczyty nie wiem.


Po godzinie od ławek dotarliśmy do Wyżniego Stawu Rohackiego. Na pierwszym zdjęciu w tle Wołowiec, na drugim dodatkowo w zasadzie oswojone kaczki krzyżówki.


Kolejne Rohackie Pleso z Przełęczą Zábrať (1656 m n.p.m.) i Rakoniem w tle, a następne z Rakoniem i Wołowcem. Na trzecim Niżni Staw Rohacki (lub Wielki Rohacki Staw) z Ostrym Rohaczem (2088 m n.p.m.).


Następne dwa zdjęcia to Przełęcz Zábrať i stoki Rakonia widziane z zielonego szlaku do Ťatliakovej Chaty.

Ťatliakova Chata z (od lewej) Ostrym Rohaczem i Płaczliwym (2125 m n.p.m.). W środku, przy wejściu, sprytne urządzenie do zgniatania plastikowych butelek. W chacie można zjeść i popić, ale to pierwsze nie było nam dane, gdyż wyłączyli prąd (jakiś remont był). Niedaleko chaty stoi głaz z tablicą na cześć Jána Ťatliaka.


Trzy kolejne zdjęcia to Przełęcz Zábrať z Rakoniem i Wołowcem w tle oraz spojrzenie na Rohacze.


Te zdjęcia to widoki z Rakonia na Wołowiec, polskie Tatry oraz Tatry Wysokie w tle.



Ostatnie zdjęcia to cmentarz partyzantów poległych w Powstaniu Słowackim w latach czterdziestych XX wieku. Znajduje się on przy szlaku żółtym ze Zverovki na Rakoń (do tego miejsca jest droga asfaltowa, można dojechać).

Brak komentarzy: